04025C331KAT2A
| Manufacturer: | AVX Corporation |
In Stock 278745 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 04025C331KAT2A | ||
| Product Category: | Ceramic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP CER 330PF 50V X7R 0402 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Ratings
- Features
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±10%
- Lead Style
- Capacitance
- 330pF
- Part Status
- Active
- Applications
- General Purpose
- Lead Spacing
- Mounting Type
- Surface Mount, MLCC
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Thickness (Max)
- 0.022" (0.56mm)
- Voltage - Rated
- 50V
- Size / Dimension
- 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- Height - Seated (Max)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C