04023J1R0PBSTR
| Manufacturer: | AVX Corporation |
In Stock 4862 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | 04023J1R0PBSTR | ||
| Product Category: | Thin Film Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP THIN FILM 1PF 25V 0402 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Accu-P®
- Features
- RF, High Q, Low Loss
- Packaging
- Digi-Reel®
- Tolerance
- ±0.02pF
- Capacitance
- 1pF
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Package / Case
- 0402 (1005 Metric)
- Voltage - Rated
- 25V
- Size / Dimension
- 0.039" L x 0.022" W (1.00mm x 0.55mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.020" (0.50mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 125°C