EVW020A0A641Z
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EVW020A0A641Z
Manufacturer: ABB Embedded Power In Stock 0 pcs
Datasheet: EVW020A0A641Z
Product Category: DC DC Converters Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DC DC CONVERTER 5V 100W $51.41
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
Isolated Module
Series
EVW020A0A
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging
Tray
Efficiency
92%
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
100W
Package / Case
8-DIP Module
Control Features
Enable, Active Low
Size / Dimension
2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.1mm)
Number of Outputs
1
Voltage - Output 1
5V
Voltage - Output 2
Voltage - Output 3
Voltage - Isolation
2.25kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
75V
Voltage - Input (Min)
36V
Current - Output (Max)
20A